ANTALYA’DA KADIN KOOPERATİFLERİNE YÖNELİK EĞİTİM PROGRAMI DÜZENLENDİ

12 Nisan 2021

Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü tarafından Antalya’daki kadın kooperatiflerine yönelik eğitim programı gerçekleştirildi. Türkiye Kooperatifçilik Vakfı ve Metro’nun da katkı sunduğu programda kadın kooperatif ortakları ve kadın girişimcilere “Gıda Güvenliği” ve “Coğrafi İşaretler” başlıklarında eğitimler verildi.

Eğitim programının açılışında konuşan Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan refahın artırılması ve bölgeler arası ekonomik gelişme farkının azaltılmasında kooperatiflerin önemine değindi. Ülkemizde kadın nüfusun işgücüne katılım oranının yüzde 34 olduğunu belirten Erkan, Bakanlık olarak kadınları ekonomiye ve ticari hayata kazandırmayı önemsediklerini, bunun için kadın kooperatiflerinin lokomotif olduğunu söyledi.

Ticaret Bakanlığı’nın kadınların kooperatifleşme çabalarını desteklemek amacıyla Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı (KOOPDES) çerçevesinde sağlanan finansman desteği hakkında bilgi veren Genel Müdür Erkan, “kadın kooperatiflerinin üretim ve istihdama katkısı olacak projelerine % 75 oranında, 150 bin TL’ye kadar hibe desteği verildi. 2020 yılında KOOP-DES ile 41 ilden 139 kooperatifin 149 projesini destekleme kararı aldık. 2021 yılında da yapılan değerlendirme süreci iki gün önce tamamlandı. 57 ilden 127 kooperatifin 140 projesi hibe almaya uygun görüldü. Verilen desteklerin, kooperatiflerimizin teknolojiden ve yeni üretim tekniklerinden yararlanmalarına katkıda bulunacağına inanıyorum” dedi.

Genel Müdür Erkan dünyadaki gelişmelere de değinerek en iyi 300 kooperatifin ciro toplamının 2,5 trilyon doları aştığını belirtti. Bunun küçümsenecek bir rakam olmadığını vurguladı. Erkan, konuşmasına kooperatifçiliğin birlikte iş yapabilme kültürü gelişmiş toplumlarda verimli bir şekilde sürdürüldüğünü, bizim kültürümüzde de “paylaşmayı bilmiyorsan ortak olmayacaksın” anlayışının kooperatifçiliğe uygun bir kültürel iklim oluşturduğunu ifade ederek devam etti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın kadın kooperatifleri için yürütülen çalışmaları titizlikle takip ettiğini, hibe ve benzeri finansman desteği sağlanması için büyük bir çaba içinde olduğunu söyleyen Genel Müdür Erkan, “Sayın Bakanımız sayesinde kadın kooperatiflerimiz hem sayı hem de verimlilik ve etkinlik bakımından her zamankinden iyi durumdadır. Bu vesile ile eğitime katılan bütün kooperatif ortaklarımıza Bakanımızın selamlarını iletiyorum” diyerek tamamladı.