Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan’ın katılımıyla Elazığ Esnaf Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi

30 Ekim 2019

Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Esnaf ve Sanatkarlar Bilgilendirme Toplantısı için Elazığ’da esnaflarla bir araya geldi.
 
Esnaf ve Sanatkarlar Bilgilendirme Toplantısı’na Elazığ Ticaret İl Müdürü Bilal Öztürk, Elazığ ESOB Başkanı Cemil Erdem, Elazığ ESKKK Başkanı Fikret Çelik, Elazığ Sanayi Sitesi ESKK Başkanı Mehmet Türkoğlu, Harput ESKK Başkanı Erdinç Aktaş, Karakoçan ESKK Başkanı Ağa Yıldırım, Kovancılar, Palu ESKK Başkanı Cihan Yeşilkaya ile, Esnaf ve Sanatkar Odalarının Başkanları ve yönetimleri ve çok sayıda esnaf katıldı.
 
Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan toplantının açılışında esnaf ve sanatkarlara hitap etti.
 
Konuşmasında Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nün esnaflar için yaptığı çalışmalara değinen Erkan, kredi faiz oranlarının yüzde 7-8’lere indirildiğini, kredi limitlerinin 30 bin liradan, kişi başı 200 bin liraya, araç alımlarında 500 bin liraya çıkarıldığını söyledi. Kredi geri ödemelerinde vadelerin uzatıldığını da anlatan Erkan, yeni düzenlemelerin geçtiğimiz hafta Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından ilan edildiğini hatırlatarak, 100 bine kadar olan kredilerde komisyonun kaldırıldığını, 100 bin lirayı geçen kredilerde komisyonun yüzde bire indirildiğini ifade etti.
 
Esnaf ve sanatkârları sadece finansman olarak desteklemekle yetinmediklerini söyleyen Erkan,  projeler hakkında da bilgi verdi.
 
Esnaf ve Sanatkârlar Sektör Analizleri çalışmalarının sonuçlandırıldığını 8 sektörde bir yol haritası belirlendiğini belirtti.
 
Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi (ESBİS) ile ilgili yeniliklere de değinen Necmettin Erkan, “2020 yılından itibaren ESBİS Sistemi Mobil hale gelecek. Esnafımız işlemlerinin önemli bir kısmını cep telefonu üzerinden yapabilecek. Esnaf ve Sanatkar Odaları da pek çok işlemi sistem üzerinden yapacak. ESBİS’in Coğrafi Bilgi Sistemine entegre edilmesiyle tüketiciler yakınlarındaki esnafı görebilecek. Esnafın daha fazla müşteriye ulaşması sağlanacak.” dedi.
 
Erkan, ayrıca esnafın zincir marketler karşısında rekabette zorlandığını, bunun için Tedarik ve Dağıtım Kooperatifleri üzerinde çalıştıkları belirtti.
 
“Zincir marketler kendi markalarını üretip maliyetleri düşürüyor. Esnaftan daha ucuz ürün satabiliyor. Tedarik Kooperatifi ile esnafımızın maliyetini de azaltmak amacındayız” diyen Erkan, esnaf ve sanatkârların e-ticaret sistemine dâhil olmaları için de PTT ile imzalanan protokol çerçevesinde esnaf eğitimi çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.
 
Konuşmasının ardından Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Elazığ esnafının sorunlarını ve taleplerini dinledi.