Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda 15 Temmuz Şehitleri Anma Etkinliği gerçekleştirildi

05 Ağustos 2019
Ahilik mirasını yaşatan ve gelecek nesillere aktaran ve Türkiye ekonomisinin temel taşı olan, esnaf ve sanatkârlarımız, 15 Temmuz hain darbe girişiminde kendi canı pahasına meydanlara çıkmış ve bu ülkenin bölünemeyeceğini tüm dünyaya göstermişlerdir. Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü sayıları 1.7 milyonu aşan esnaf ve sanatkârlarımızın dün olduğu gibi bugün de yanında olarak 15 Temmuz’da vatanı için canını feda eden esnaf kardeşlerimizi de unutmamaktadır.

Bu vesileyle, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında 17 Temmuz 2019 tarihinde “Vatan Sevdası İçin Hayat Kepengini Kapatanlar” sloganı ile 15 Temmuz’da şehit olan esnaflarımızı anma etkinliği düzenlendi.Ankaralı esnaf ve sanatkar şehitlerimizin aileleri ilk olarak Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan tarafından misafir edildi.

Bakan Pekcan ve Genel Müdür Necmettin Erkan şehit yakınlarını kapıda karşıladı ve 15 Temmuz'da 2 oğlu ve damadı şehit olan 94 yaşındaki Muzaffer Gülşen etkinliğin gerçekleştirileceği salona Sayın Bakan Pekcan'ın ve Erkan’ın kolunda girdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ ile başlayan anma etkinliği Kuran-ı Kerim Tilaveti ile devam etti. Barkavizyon gösterimi sonrasında şehit aileleri ve protokol konuşmaları gerçekleştirildi.

Törende konuşma yapan Pekcan, milletlerin tarihlerinde kırılma noktaları, imtihan günleri olduğunu belirterek, bu tarihlerde milletlerin gösterdiği ortak tavrın milletlerin geleceğini şekillendirdiğini dile getirdi. Bu milletin bir evladı olduğu için kendisini şanslı gördüğünü ifade eden Pekcan, şunları söyledi:

"Tarihte esnaf ve sanatkarımız her zaman, Kurtuluş Savaşı'nda da Çanakkale'de de15 Temmuz'da da hep ön planda yer almış, ülkenin savunucusu olmuş. Bakanlık olarak Cumhurbaşkanımızın himayelerinde 'Güçlü esnaf ve güçlü Türkiye' vizyonuyla esnaflarımızın sorunlarına bir bir eğiliyoruz. Onların sorunlarına çözüm bulmak için birebir görüşüp politikalar üretiyoruz. Esnafın rekabetçi olabilmesi için yeni politikalar devreye sokuyoruz ve esnafımızı uluslararası arenada nasıl güçlendiririz bunlarla ilgili çözümler üretiyor, politikalar geliştiriyoruz. Bu doğrultuda da çalışmalarımıza devam edeceğiz." Söz konusu anma etkinliğine Ankara’nın dört bir yanından 15 Temmuz’da Ankara’da şehit olan esnaflarımızın yakınlarının yanı sıra Bakanlığımız yöneticileri TESK, TESKOMB, TOBB gibi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Bakanlığımız personeli de katılım sağlayacaktır.”

Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN’ın konuşmasının ardından şehit ailelerine plaket takdimi yapıldı ve program hatıra fotoğraf çekimi ile son buldu.