Kooperatifçilik Otobüsü Tokat’ta

02 Aralık 2020

Karşılıklı yardım, dayanışma ve eşitlik anlayışına dayanan kooperatifçilik anlayışının gündeme alınması ve konuya ilişkin farkındalık oluşturulması amacıyla yola çıkan Kooperatifçilik Otobüsü ülkemizde ak zambaklar diyarı olarak da anılan Tokat ilinin ilçelerine giderek kooperatif işletmelerin ülkemizin her köşesinde gündeme alınmasını hedeflemektedir. Kooperatifçilik Tanıtım ve Geliştirme Projesi kapsamında merkezi ve yerel yönetim birimlerinin ziyaretinin yanı sıra Tokat ilinde faaliyette bulunan kooperatifler ve sivil toplum kuruluşları da ziyaret edilerek kooperatiflerin sürdürülebilir bir işletme modeline dönüşmesi hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

26-30 Kasım tarihleri arasında Tokat’ta olan Kooperatifçilik Otobüsü ekibi ilk olarak Tokat Valisini makamında ziyaret etti. Sonrasında sırayla Tokat Belediye Başkanlığı, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası, Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi ve Yeni Esnaf Kredi ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi ziyaret edildi. Yapılan ziyaretlerde Tokat ilinde faaliyette bulunan kadın kooperatiflerinin markalaşma ve e-ticaret konularında geliştirilmesi için yol haritası belirlendi ve Bakanlığımızın yürüttüğü faaliyetler ve KOOP-DES Programı hakkında bilgi verildi.

Yöresel el sanatları ve doğal tarım ürünleri ile ünlü olan Tokat’ta Kooperatifçilik Otobüsü yönünü 2’nci günde Tokat ’ın ilçelerine çevirdi. 27 Kasım 2020 tarihinde Niksar ilçesinde ilk olarak Niksar Belediye Başkanlığı ziyaret edildi. Sonrasında ilçenin girişimci kadınları ile bir araya gelindi. Danişmendlilere başkentlik yapan Niksar İlçesi’nde kooperatifçilik kültürü ile yapılan hasbihalin ardından Bakanlığımız faaliyetleri ve KOOP-DES Programı üzerine görüşmeler gerçekleştirildi. 

Kooperatifçilik Tanıtım ve Geliştirme Projesi Tokat ziyaretinin 3’üncü gününde ise Kooperatifçilik Otobüsü 28 Kasım 2020 tarihinde Emirseyit İlçesine doğru yola çıktı. Belediye toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Emirseyit ilçesinde faaliyette bulunan Emirseyitli Rençper ve Zanaatkâr Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin (ERZAK) yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi alındı. Ardından kooperatifin üretim yeri ziyaret edildi.

Tokat ziyaretinin son günü olan 30 Kasım 2020 tarihinde Tokat ilinde Pazar İlçesi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ziyaret edildi. Ardından ilçede faaliyette bulunan Pazar İlçesi Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin üretim yerinde incelemelerde bulunuldu.  Ayrıca Üzümören Beldesi’nde yer alan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi ile görüş alışverişinde bulunuldu. Gün içinde öğleden sonra ünlü Roma Hükümdarı Sezar’ın geldim, gördüm, yendim (veni,vidi,vici) dediği yer olan Zile  ilçesine geçildi. Zile İlçesi Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ziyaret edildi. KOOP-DES ve Bakanlığımız faaliyetlerinin yanı sıra Zile ilçesinde küçük sermaye gruplarının kooperatif çatısı altında bir araya gelmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirildi. Son olarak da Zile Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne gidildi.