32. Ahilik Haftası kutlamaları başladı

19 Eylül 2019

Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü koordinasyonunda bu yıl 32. gerçekleştirilen Ahilik Haftası kutlamaları Pazartesi günü Cacabey Meydanında Atatürk Anıtı’ na çelenk sunumu ile başladı.
 
Ardından Ahi Evran-ı Veli Külliyesi türbe ziyareti yapılarak dualar edildi.
 
Açılış Programı öncesinde askerlik şubesi önünden başlayarak Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde son bulan geleneksel kortej yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe Kırşehir Valisi, Milletvekilleri Metin İlhan ve Mustafa Kendirli, Kırşehir Belediye Başkanı, Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı, esnaf temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yürüyüşte Türk dünyasını temsil eden bayraklar yöresel kıyafetli gençler tarafından taşındı.Kültür Merkezindeki açılış programına geçilmeden AKM Ulu Camiler Sergisi Açılışı yapıldı

Haftanın açılış programında Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan açılış konuşmasını yaptı.
 
Sonrasında sırasıyla Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Milletvekilleri Metin İlhan ve Mustafa Kendirli, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve Kırşehir Valisi Vali İbrahim Akın yaptıkları konuşmalarda Ahiliğin yiğit ve cömert insanların kardeşliği olduğunu vurguladı.

Erkan, Ahiliğin, Türk ve Müslüman değerlerinin Anadolu'da mayalanmasıyla ortaya çıkan benzersiz bir medeniyetin özü olduğunu söyledi ve
 
"Ahilik, manevi ve ahlaki zenginliğimizin iktisadi ve sosyal bir zeminde inşası ve yaşanmasıdır.
Gönüllerde uyandırdığı güven ve hürmet yüzyıllardır eksilmemiştir. Toplumun huzur ve esenliği için bireyin erdem ve ahlakla donanmasını hedefler. Hilesiz ticareti, meslekte yeterli olmayı, hak ve hukuka riayet etmeyi, saygılı ve yardımsever olmayı meslek erbabı için şart koşar." dedi.
 
Erkan, Ahilerin esnaf ve sanatkârın ataları olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
 
"Bakanlığımız için bir medeniyet kaynağı olarak Ahilik kültürünü yaşatmak, Ahilik değerlerini insanlığın temel değerlerinden biri olarak gelecek nesillere taşımak onur verici bir misyondur. Amacımız, Ahilik şuurunu 365 gün boyunca hakim kılmaktır. Bu değerleri bugünün koşullarında da sahiplenmek, canlı tutmak zorundayız. Bu konuda Bakanlığımız başta olmak üzere hepimize görev düşüyor."
 
Konuşmaların ardından saat coşkulu bir kalabalık ile Cacabey Meydanı’nda Ahiler Çarşısı açılışı, Masal Çadırı ve Çocuk Oyun Parkı açılışı ve Uzun Çarşı’da Kırşehir Alışveriş Festivali açılışı gerçekleştirildi. Esnaf ve sanatkârlar ziyaret edilerek ahilik öğüdü dağıtıldı.
 
Ahilik Haftasında geleneksel hale gelen Ahi pilavı, helvası ve şerbeti Anıt Meydanı önünde çok sayı vatandaş ve protokole dağıtıldı. Kırşehir Valisi ile Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan ve protokol üyeleri vatandaşlara pilav ikram etti.
 
Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezin’ de Anadolu Fotoğraf Sergisi geçekleştirildi. Çok sayıda kadın girişimci ve adayları ile ilgili bir kalabalık sergiye eşlik etti. Serginin açılışının ardından Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezin’ de Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktarın da konuşmacı olduğu “Kadın Girişimciler ve Kooperatifçilik”  konulu panele gerçekleştirildi. Panelde Gülümse Isparta Kadın Girişimi ve İşletme Kooperatiflerinden Dilek Gündüz ve Konya Kimya Hatun Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi Başkanı Hatice Mendi kadın girişimi ve kooperatifçilik alanında tecrübelerini paylaştı.
 
Günün son etkinlikleri Cacabey Meydanı ve Kırşehir’in güzide ilçesi Kaman’ da iki koldan devam etti. Cacabey Meydanı’nda Yunus Deveci Konseri yine aynı saatte Kaman’ da Selçuklu Kıyafetleri Defilesi kalabalık bir izleyici kitlesi ile gerçekleştirildi.
 
Cacabey Meydanı’ nda halkın yoğun ilgi gösterdiği Yusuf Güney Konseri yapıldı. Aynı saatlerde Kaman’ da Türk Dünyası Halk Dansları Gösterisi etkinliği kapsamında ekibin farklı yörelerinden sundukları dans gösterileri renkli görüntülere sahne oldu.