Bakanlığımızca Düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarı'nın Açılışı Gerçekleştirildi

28 Aralık 2023

Bakanlığımızın ev sahipliğinde beşincisi düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarı, 26 Aralık 2023 Salı günü Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi'nde kapılarını ziyaretçilere açtı.

Ülkemizin her ilinden, 150'si kadın toplamda 180 kooperatifimizle birlikte, kooperatifçilikle ilgili kamu kurum ve kuruluşları, kooperatifçiliğe destek sağlayan bankalar, perakende sektörünün temsilcileri ve e-ticaret firmalarının da yer aldığı 5. Türkiye Kooperatifler Fuarı'nın açılışı; Ticaret Bakanı Sayın Prof. Dr. Ömer BOLAT ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Mahinur ÖZDEMİR GÖKTAŞ'ın teşrifleri ile gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan açılış töreni; hologram gösterisi ve kısa film takdimi ile devam etti.

Gaziantep Valisi Sayın Kemal ÇEBER ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma ŞAHİN'in açılış konuşmalarının ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Mahinur ÖZDEMİR GÖKTAŞ ve Ticaret Bakanı Sayın Prof. Dr. Ömer BOLAT kürsüyü teşrif ederek hitaplarını gerçekleştirdi.

Kooperatiflerin; tarımdan eğitime konuttan krediye ulaşımdan kadın girişimciliğine ve enerjiden el sanatlarına kadar 40'a yakın faaliyet alanı olan, refahı tabana yansıtan ekonomik yönüyle birlikte istihdam, istikrar ve sosyal birliğin de sağlandığı önemli yapılar olduğunu ifade eden Ticaret Bakanı Sayın Prof. Dr. Ömer BOLAT, bu öneme binaen Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı (KOOPDES) kapsamında 2023 yılında makine ekipman ve demirbaş alımları ile hizmet alımlarına ilişkin destek üst limitlerinde %100, nitelikli personel istihdamı kapsamındaki destek üst limitinde ise %32 oranında artış yapıldığını belirtti.

Türkiye Kooperatifler Fuarı'nın kooperatifçilik alanında daha güçlü bir dayanışma ve iş birliği ortamı oluşturmasını temenni ettiğini belirten Ticaret Bakanı Sayın Prof. Dr. Ömer BOLAT, Fuar kapsamında ödül almaya hak kazanan tüm kooperatifleri can-ı gönülden tebrik ettiğini kaydetti. 

Açılış programı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Mahinur ÖZDEMİR GÖKTAŞ'ın "Kadın Girişimi", "Yenilikçilik", "Çevre Duyarlılığı" ve "Sosyal Sorumluluk" alanlarındaki "Yılın Kooperatifi" ödüllerini hak kazanan kooperatiflere takdimi ile devam etti.  

Bununla birlikte, "e-Ticaret" ve "İhracat" alanlarındaki "Yılın Kooperatifi" ödülleri ile "Kooperatifçilik Özel Ödülleri" ise Ticaret Bakanı Sayın Prof. Dr. Ömer BOLAT tarafından ilgililere takdim edildi.

Beşincisi, Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlamaları çerçevesinde düzenlenmekte olan Türkiye Kooperatifler Fuarı, 29 Aralık 2023 Cuma günü 19:00'a kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.